Wtorek, 2018-12-18

Bogusława, Gracjana

„Ratujmy wzrok dzieciom”

2012-09-03

Program „Ratujmy wzrok dzieciom” będzie organizowany w Jeleniej Górze po raz dziesiąty. Partnerzy akcji – JZO Jelenia Góra i Rotary Club zapewniają dzieciom pomoc w tej sprawie w granicach ich możliwości. JZO Sp. z o.o. funduje soczewki, a dzieciom z rodzin w trudnej sytuacji materialnej Rotary Club refunduje koszty opraw okularowych. Jak w latach minionych, z ramienia NZOZ „Lekarz Rodzinny", uczniów będzie badała w szkole dr Małgorzata Kadłucka - Jędruszek, przy asyście Zuzanny Antoszewskiej-Baranowskiej.

JZO sp. z o.o.            Miasto Jelenia Góra             Rotary Club - Jelenia Góra

Szanowni Rodzice!

W roku szkolnym 2011/2012 stwierdzono wady wzroku U 21,7% jeleniogórskich pierwszoklasistów (18% w szkołach podstawowych i 24,6% w gimnazjach). Wystawiono 164 recepty. Do optyków po okulary korekcyjne nie zgłosiło się 64 uczniów (19 ze szkół podstawowych i 45 z gimnazjów). Te dzieci mają zdiagnozowane, ale nieskorygowane wady wzroku. Warto pamiętać, że wady wzroku nigdy same nie mijają a brak korekcji może powodować trudności w nauce. Rodzice pamiętajcie też, że dzieci nie zgłaszają problemów z widzeniem, bo nie zdają sobie sprawy, z tego, że źle widzą!

W  roku  szkolnym  2012/2013  po  raz  DZIESIĄTY  program  będzie  organizowany w Jeleniej  Górze.

Podobnie jak w minionych latach badania wzroku są bezpłatne - finansuje je Miasto Jelenia Góra. Procedura postępowania jest taka sama jak w latach minionych. Każde dziecko, wymagające korekcji wzroku, otrzyma po badaniu w szkole receptę (opatrzoną pieczątką Ratujmy Wzrok Dzieciom"), z którą zgłosi się do zakładu optycznego. Optyk przekaże zamówienie do JZO - producenta soczewek okularowych, który ufunduje każdemu potrzebującemu uczniowi soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną. Dodatkowo, dzieciom w najtrudniejszej sytuacji, Rotary Club Jelenia Góra, na podstawie pisma ze szkoły potwierdzającego trudną-sytuację dziecka, zrefunduje oprawy okularowe (wysokość dotacji 60 zł).